S fotografem Mariem Sikorou jsme zavítali do zákulisí projektu Nostalgia

18.11.2021

Zeptali jsme se Maria, jak projekt vznikl?

Samotný projekt sahá už do roku 2014, kdy byl postaven na myšlence nezaměnitelné atmosféry, v kombinaci se stylem 30-40 let, posunutý do moderního kabátu. Jde o kombinaci řady žánrů. Promyšleně si zde pohrávám se světlem, stínem, emocí a lehkou provokací.

Pilotním snímkem série se stal stejnojmenný snímek, jako série samotná, který byl právě zasazen do období První republiky. Fotografie získala řadu mezinárodních ocenění, zlatých medailí a stala se pilířem k zisku mého prvního fotografického titulu Artist FIAP.

Jak samotné focení probíhá? Je potřeba nějakých příprav?

Celé focení je vždy u mne o jasné vizi. Dovolte mi to přiložit. Ať už jde o focení pro klienta nebo v rámci projektu, pracuji s komplexním konceptem. Ten je vytvořen na základě mých představ nebo konzultace se zadavatelem. Následně jako v našem případu, hledám nejvhodnější prostory, u niž dotvářím atmosféru, dle představ. Stejně tak pracuji i s outfity, nejčastěji si vytvořím skici, jak by snímky měli vypadat. Případně i náčrty šatů, outfitů a doplňků. Ve chvíli kdy mám jasnou představu a i již načrtnutý obraz, hledám k tomu vhodné prostředky, jak tento snímek či sérii vtvořit. Důležité za mne je vytvořit skvělou atmosféru, kde se budou všichni cítit dobře, je to o komunikaci.

Jakou používáte techniku k focení?

Vzhledem k tomu co fotím, používám především profesionální techniku Nikon, s full frame formátem a světelnými objektivy. Stejně tak nyní v rámci spolupráce testuji i středo-formátovou techniku Hasselblad. Vždy doplňuji o skvělé filtry VFFOTO a světla FOMEI.

Je možné se u Vás nafotit nebo jak vybíráte modelky?

Samozřejmě, rád vyfotím kohokoli, kdo napíše. Nedělám v tom rozdíly. Rád splním sny, třeba v rámci takového focení s nezaměnitelnou atmosférou. Stačí tedy napsat nebo zavolat... Pokud jde o projektovou fotografii nebo fotografii pro zadavatele, tam vybírám modelky podle představ daného zadání, nebo je vybere zadavatel.

Vaše fotografie vidíme zde nebo na Vašem webu. Lze je zhlédnout i jinde?

Samozřejmě, jak zmiňujete, lze je zhlédnout na mém webu, mariosikora.cz. Stejně tak jsem aktivní v publikační činnosti, především fotografie lze vidět jako velkoformátové limitované edice, třeba na výstavách, mezinárodních soutěžích či publikacích. Je toho opravdu hodně. Zmínil bych možná největší událost příštího roku, a to výstavu fotografií v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií, v Jindřichově Hradci, část expozice bude tvořit právě projekt Nostalgia, zahájení výstavy je naplánováno na září a potrvá do konce roku. Jste srdečně zváni.

Fotograf, produkční a scénárista: Mario Sikora, EFIAP

Asistent fotografa: Miroslav Vondráček

Technika: Hasselblad - Stablecam s.r.o., Nikon, VFFOTO, Fomei

MuA: Gabriela Bosáková Lukaševič

Modelka: Iva, Kristina a Bára

Prostor: Café Bajer

www.mariosikora.cz

www.instagram.com/mariosikoraart