Sloní princezny v Zoo Praha už umí plavat, mladší Amalee trumfla na váze Lakunu

19.09.2020

Už je to půl roku, kdy se v Zoo Praha brzy po sobě narodily dvě malé sloní princezny. Obě slůňata Lakuna i Amalee velmi rychle rostou a přibývají na váze. Od svého narození se vytáhly obě o více než dvacet centimetrů a jejich váha se blíží k třem stům kilogramů. Zvykají si také na pobyt ve výběhu se svým otcem samcem Ankhorem a dopřávají si pravidelnou bahenní pleťovou masku.

"Čas opravdu letí, u Lakuny je to už šest měsíců, u Amalee o šest týdnů méně," vzpomíná na radostné chvíle z narození malých samic slona indického kurátor savců Pavel Brandl, "slůňata přibývají na váze průměrně sedm až deset kilogramů za týden. Amalee dokonce předhonila Lakunu. Je vidět, že má v sobě geny po své matce. Janita je také větší slon, a ačkoliv je tedy Amalee mladší, tak už je dneska těžší než Lakuna."

Lakuna krátce po porodu měřila zhruba 88 cm a teď má 108, 5 cm. Amalee oproti své porodní výšce vyrostla cca o 17 cm na dnešních 107 cm. Váha u Lakuny ukazuje přesně 278 kg, u Amalee o 8 kilogramů více. Lakuna se prý ale nenechá zahanbit a jako starší už umí věci, které Amalee ještě tolik nezvládá.

"Už se zajímá o pevnou potravu, žere už všechny druhy měkkého ovoce a od včerejška i seno. Obě už umí používat i chobot a sebrat jím některé předměty ze země ve výběhu a pití vody. To také samozřejmě po porodu neuměly a musely se to postupně naučit," popisuje novinky u slonů jejich vrchní chovatel Martin Kristen.

A v učení sloní princezny intenzivně pokračují. Návštěvníci je už mohou vidět ve venkovním bazénu.

"Chovatelé s nimi nejdříve chodili do bazénu v zázemí a až ve chvíli, kdy se přesvědčili, že slůňata perfektně ovládají plavání, vzali je ven. Obě už se umí potápět a nehrozí tedy žádné riziko," dodává Pavel Brandl. Sloni si ale nehoví jen ve vodě, přitahuje je také bláto. "Letos v létě si sloni vydupali obrovskou jámu, ve které se shromažďuje dešťová voda a my jí teď budeme využívat jako kaliště, kam budeme vodu ještě připouštět. Když je horko, najdete tedy zaručeně obě slůňata právě tady, jak se ohazují blátem a vytvářejí si vlastní pleťovou masku," směje se kurátor Brandl.

Celá devítičlenná skupina slonů indických v Zoo Praha se ve své expozici Údolí slonů už pravidelně potkává ve venkovní výběhu. Chovatelé začali se slučováním sloního samce Ankhora a obou malých samiček před pár týdny.

"Našemu samci zatím společnost ve výběhu střídáme. Jednou týdně je se slůňaty Lakunou a Amalee i jejich matkami Janitou a Tamarou. Zbytek dní pak s malými samci Maxem a Rudim," přibližuje život sloní skupiny vrchní chovatel Martin Kristen.

Tento kontakt je pro malá slůňata velmi důležitý.

"Od malička tak vidí samce jako vzor. Naučí se jej respektovat a také se ho v dospělosti nebudou bát," popisuje další významný zážitek pro malé slony kurátor savců Brandl a srovnává tuto zkušenost se starší samicí Shanti, která do pražské zoo přišla v roce 1977 z Indie. "Ta tuto příležitost neměla ve svém dětství a dnes jsou na ní vidět obavy v přítomnosti velkých samců," vysvětluje Pavel Brandl.

Slůňata si na venkovní výběh zvykla velmi rychle, už je to pro ně známé prostředí. Návštěvníci je mohou vidět už hned po ránu, kdy vyjdou společně se svými matkami Tamarou a Janitou i staršími samicemi Gulab a Shanti na ranní kolečko po výběhu.