Slovo robot slaví 100 let: Limitovaná edice ETA Gratus R.U.R. připomíná přínos bratří Čapků

07.01.2021

Na počátku bylo slovo, a to slovo bylo robot. Kdyby ve hře bratří Čapků před sto lety nezaznělo, těžko odhadovat, jak bychom dnes jeden z nejprodávanějších produktů značky ETA nazývali.

Jako výraz vděku, úcty a obdivu k inovacím proto ETA přináší limitovanou edici multifunkčního kuchyňského robota ETA Gratus R.U.R., který tak z praktického pomocníka povýší na exkluzivní sběratelský kousek.

Limitovaná kolekce Gratus R.U.R. vyniká originálním designem s unikátními prvky vytvořenými speciálně pro tuto příležitost. Pro dodržení symboliky dvou bratří se této pocty dostalo také neméně oblíbenému modelu ETA Gratussino.

Symbolika přetrvávajícího luxusu

Finální podoba obou kuchyňských robotů je dílem mladého a nadějného designéra Branislava Glejtka, který spojil své jméno se značkou ETA teprve nedávno. Při návrzích nové limitované edice se však nebál popustit uzdu své fantazii.

"Dílo R.U.R. má pro mě dramatický válečný podtext, který člověka nutí zamyslet se a porovnat vývojové paralely světa R.U.R. z roku 1920 a toho, ve kterém žijeme dnes. Podoba robotů Gratus a Gratussino odráží tehdejší představu luxusu, dokonalosti a výkvětu techniky, se kterou je slovo robot neodmyslitelně spjato i dnes, což je po sto letech opravdu fascinující," říká Branislav.

Nadšený designér se tak při tvorbě návrhů pomyslně přenesl o století zpět: "Robot Gratus oděný do kombinace odstínů hnědé barvy s chromovanými prvky reprezentuje luxus. U tehdejší vyšší společenské vrstvy byl velmi oblíbený také odstín slonovinové kosti, který jsem zvolil jako alternativní barevnou variantu pro model Gratussino. Černá pak představuje nejpoužívanější dobovou barvu, a to zejména pro její dostupnost a univerzálnost," prozrazuje, jak nad volbou barevných kombinací přemýšlel.

Moderní funkce zůstávají

Dobu z počátku minulého století však limitovaná kolekce robotů ETA připomíná jen zvenčí - model Gratus uvnitř stále skrývá to, proč se již několikátým rokem drží na prvních příčkách nejprodávanějších produktů v kategorii multifunkčních kuchyňských spotřebičů. Jeho základ tvoří celokovová konstrukce, velká nerezová mísa, výkonný 1200W motor a planetární systém míchání, který je spolu s několika výměnnými metlami zárukou pohodlné přípravy pokrmů. Samozřejmostí je bohatá škála příslušenství.

Zdroj: TZ ETA

Tip redakce: Doporučujeme vám přečíst si také článek Zvolit do domácnosti tyčový nebo robotický vysavač?