Thrillerová senzace roku

10.11.2022

"Vyděšena k smrti" od Rachel Amphlett vás strhne a nepustí od první do poslední stránky. 

Na český trh přichází nový seriál anglických kriminálních thrillerů. Jejich autorka Rachel Amphlett je umělkyní rafinované zápletky, drsných konfrontací a typické britské brilantní mysli. V prvním díle s názvem "Vyděšená k smrti" se seznámíte s Kay Hunterovou, vyšetřovatelkou, které nejde jen o dopadení sériového vraha, ale také o utajení vlastní minulosti, odplatu a záchranu vlastní budoucnosti. Thrillerovou sérii ocenil i jeden z nejúspěšnějších autorů bestsellerových sérií, britský spisovatel žijící na Slovensku, Robert Bryndza.

Máte rádi temné, drsné až znepokojivé kriminálky? Pak je "Vyděšená k smrti" knihou právě pro vás. Přesně tento vzkaz prolíná hodnoceními série na Goodreads, největším světovém webu pro čtenáře, jehož cílem je pomoci lidem vybrat knihy, které si budou chtít přečíst. Knihy s Key Hunterovou v hlavní roli však chválí i kolegové spisovatelé.

"Je to stylový, chytrý a poutavý kriminální thriller. Strhující začátek nové série," píše o knize "Vyděšená k smrti" Robert Bryndza, autor bestselleru "Dívka v ledu", který si v Čechách našel tisíce fanoušků. "Vyděšená k smrti" je první román ze zatím 11 dílné série.

Když se rodiče Melanie Richardsové vrátí domů ze zahraničí, netuší, že za chvíli přijde telefonát, který jim změní život. Jejich dcera byla unesena a pachatel chce výkupné. Rodiče peníze doručí a vydávají se na místo, kde mají podle instrukcí Melanii najít. Svou dceru ale objeví mrtvou. Případu se ujímá detektiv seržantka Kay Hunterová a její tým. Vypadá to na únos, který se zvrtnul, ale Kay o tom není přesvědčená - a ve svém podezření se jen utvrdí, když je nalezen mrtvý muž i s výkupným. Důkazy jim ale unikají a Kay má pocit, že její nadřízený je proti každému kroku, který v případu udělá. Pak je unesena další studentka. Je to práce stejného psychopatického vraha? Pro Kay se pátrání stává závodem s časem. Pro zvráceného vraha hrou, která teprve začíná.

Příběh se odehrává v Kentu v jihovýchodní Anglii a vystupuje v ní úzce semknutá parta detektivů. Předkládá čtenáři stále se stupňující napětí plné zvratů a strhujících událostí, které nikomu nedovolí knihu odložit dříve, než dočte poslední stránku.

RACHEL AMPHLETT

Než se bestsellerová autorka krimi Rachel Amphlett vydala na spisovatelskou dráhu, hrála na kytaru, pracovala jako komparzistka v televizi a u filmu, moderátorka v rádiu a producentka na volné noze pro BBC. Byla také redakční asistentkou v knižním nakladatelství. Teď však místo trsátka třímá v ruce pero a píše krimi a špionážní romány, protože právě na těch vyrůstala. Kromě sérií píše také samostatné krimiromány a psychologické thrillery. Na kontě má přes 30 detektivních románů a povídek. Rachel ráda cestuje a má britské a australské občanství.

Ukázka z knihy:

"Ne, děkujeme," odmítla Kay. "Nebudeme vás dnes dlouho zdržovat." Ukázala do zahrady. "Máte nádherné bydlení," prohodila. "Děkuji." Sarah to viditelně zalichotilo. "Manželův podnik prosperuje a máme štěstí, že můžeme bydlet na tak pěkném místě." "Takže, Emmo - můžeš mi říct něco o Melanii? Pochopila jsem, že jste spolu poslední rok hodně kamarádily, je to tak?" Dívka přitakala a natáhla se pro papírový kapesník z krabičky na stolku mezi křesílky. Vysmrkala se a zmačkaný kapesníček pak stiskla v dlani. "Na druhém stupni jsme byly každá v jiné třídě, takže jsem ji moc neznala, ale na střední už jsme nastoupily spolu." "Od září?" "Ano." Emma si povzdychla, hodila kapesníček do koše u svého křesílka a vytáhla si další. Držela ho jen v rukou a zasmušile ho škubala na malé kousíčky. "Ani nevím, jak jsme se vlastně daly poprvé do řeči. Myslím, že jsem při hodině řekla nějaký vtípek." "A co bylo dál?" Emmě přelétl po tváři úsměv. "Na druhé straně třídy se někdo začal nahlas smát a já se otočila, abych zjistila, kdo se tam tak směje, a ona to byla Melanie. Šly jsme pak spolu na oběd, zapovídaly jsme se a zjistily, že máme strašně moc společného." Znovu se vysmrkala. "Pořád se nemůžu vzpamatovat, že už tu není." Zbytkem kapesníčku si otřela oči a hodila ho do koše. "Co se vlastně stalo?" zeptala se a podívala se uplakanýma očima na Kay. "Promiň, Emmo, ale zatím nemůžu z probíhajícího vyšetřování prozradit nic konkrétního." Zvedla ruce. "Jakmile to půjde, řeknu ti víc, ano?" Dívka přikývla. "Dobrá, takže jste se skamarádily ve škole. Kolik času jste spolu trávily?" "Hrozně moc," odvětila Emma. "Poslouchala stejnou muziku jako já, chodily jsme ke stejné kadeřnici, o víkendech jsme spolu jezdily po nákupech." Smutně se zasnila. "V sobotu jsme spolu jezdívaly do Londýna do Camden Market nebo Covent Garden." "Ale vždycky byly včas zase doma," vstoupila do toho snaživě Sarah. Kay se na ni usmála. "Výborně," přikývla a znovu se obrátila k Emmě. "Nezmínila se někdy Melanie, že by jí hrozilo nějaké nebezpečí?" Emma zavrtěla hlavou. "Ne. Ne - nikdy." Znovu se jí roztřásl spodní ret. "Dobře," řekla Kay. "Kam jsi ještě s Melanií chodila?" Emma se na chvíli zamyslela. "Ano, vlastně jsme po škole chodívaly do firmy k její mámě. Nemá moc personálu, a tak jsme jí pomáhaly třeba brát telefony nebo ve skladu balit bedny." Sarah se naklonila. "Říkaly jsme si s Yvonne, že by to pro děvčata mohla být dobrá zkušenost, a až by vyšly školu, už by si měly co napsat do životopisu."

Autor: Petr Mráček
Foto: Archív autora