Tipy, jak v každodenním životě ušetřit za elektřinu

18.02.2022

Máte pocit, že vaše spotřeba elektřiny neustále stoupá a chcete tomu učinit přítrž? Začněte se chovat ekonomicky a přemýšlejte i o běžných domácích činnostech do hloubky.

Díky šetrnému chování v domácnost, společně s používáním spotřebičů s výhodnými energetickými vlastnostmi a spolehlivým dodavatelem elektřiny, můžete ročně ušetřit nemalé částky.

Spolehlivý dodavatel elektřiny je základ

Než se s vámi o tipy, jak ušetřit za elektřinu a snížit svou spotřebu na minimum, podělíme, pojďme se zaměřit i na vašeho dodavatele. Jak se ukázalo, levná elektřina není samozřejmostí. Jediné, co pro její nízké ceny můžete udělat, je sjednat si dodávky elektřiny u spolehlivého a levného dodavatele. Dejte si proto tu práci se srovnáním nabídek jednotlivých dodavatelů a pokud je to nutné, přejděte k tomu, který vám může nabídnout výhodnější ceny. Nezapomínejte ovšem ani na status dodavatele a zjistěte si o něm co nejvíce informací, včetně referencí od spokojených zákazníků.

Spotřebiče s nízkou spotřebou a moderní elektromateriál

Kromě skvělého dodavatele přemýšlejte nad svou spotřebou elektřiny již při samotném nákupu nových spotřebičů. Upřednostňujte ty s nejnižší spotřebou a zaměřte se i na to, že elektromateriál vyskytující se ve vašem domově odpovídá normám a splňuje veškeré požadavky. Se zastaralými jističi totiž zvyšujete riziko vypadávání pojistek a poškození některých spotřebičů.

Chovejte se ekonomicky

V neposlední řadě se zamyslete také nad tím, jak se chováte. Svítíte pouze v místnosti, ve které se aktuálně nacházíte? Perete pouze tehdy, když máte dostatečné množství špinavého prádla a neplýtváte zbytečně vodou? Nad svým chováním v domácnosti by se měl zamyslet každý z nás. Některé naše návyky totiž nemusí být v souladu s tím, jak žít úsporně a šetřit. Základem je uvědomovat si své chování a zbytečně neplýtvat elektřinou.

Tipy a triky, jak snížit spotřebu elektřiny

Mezi další tipy a triky, jak ušetřit za elektřinu, patří například správné umístění lednice a její dostatečné naplnění. Možná vám to může znít zvláštně, ale věděli jste o tom, že naplněná lednice má mnohem nižší spotřebu než ta prázdná? Co se svícení v místnostech týče, nemusíte svítit obrovským stropním svítidlem, pokud koukáte na televizi nebo brouzdáte po internetu. Dostatečný přísun světla vám poskytne i malá, šikovně umístěná lampička.

Chovejte se rozumně a myslete na to, že čím úsporněji se budete v domácnosti chovat, tím nižší budou vaše výdaje za elektřinu. Začněte tím, že si sjednáte smlouvu u nejlepšího dodavatele a následně se zamyslete nad tím, jak se doma chováte. Není nutné doma topit na maximum, svítit v každé místnosti velkými stropními světly a prát poloprázdnou pračku.

Zdroj obrázku: Tapati Rinchumrus / Shutterstock.com