Trenky už dávno nejsou pouze výsadou mužů, ale také žen a dětí

25.08.2021

Jak při jejich výběru poznat kvalitu a na co se zaměřit?

Při nákupu nových trenýrek můžete vsadit na známé značky, ale také na několik zásad, které pro pohodlí při jejich následném nošení určitě oceníte. Samozřejmě hlavní roli hrají materiály, ale není to to jediné, na co se při výběru zaměřit. Jedním z hlavních kritérií je totiž i samotný střih, protože i trenky mohou být velmi nepříjemné a nepohodlné, pokud jejich výběr podceníte. Podle čeho tedy vybrat ty pravé?

Důležitost materiálu

Při výběru spodního prádla je důležité vybrat kvalitní a příjemný materiál, který patří mezi rozhodující faktory, zda se v trenýrkách budete cítit příjemně.

"Kvalitní trenýrky se šijí především ze 100% bavlny, ale vedle nešlápnete ani při volbě 100% polyesteru, ze kterého se šijí například tzv. saténové trenky, jejich výhodou je nejen estetická stránka, ale také snadná údržba, nemusí se žehlit, rychle schnou, apod. Na druhou stranu nemusí jejich dlouhodobé nošení vyhovovat každému. Na celodenní nošení proto doporučuji 100% bavlnu, která je vhodná i pro alergiky, astmatiky nebo děti. Bavlna je velmi vzdušná a na nošení příjemná. V létě také oceníte, že skvěle odvádí vlhkost, takže se v ní nepotíte," uvádí Petr Polák, zástupce kamenných prodejen a e-shopu Trenýrkárna.cz.

V hlavní roli střih

"Vhodně zvolený střih trenýrek nejen lichotí postavě, ale měl by být zároveň i pohodlný. Pří výběru trenýrek se proto zaměřte také na volbu a zapracování gumy v pase. Ta se šije buď v klasickém provedení, kdy je zapošitá v látce, nebo je tzv. vytkávaná, kdy je přiznaná, tento střih je většinou nazýván jako sportovní a dobře u něj poznáte i kvalitu ušití a celého zpracování trenýrek. Pokud se zaměříte na napojování gumy, navazování vzoru nebo loga, poznáte, kolik péče švadleny do práce vložily. Totéž platí i v celé délce látky," říká Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx a dodává: "Dále doporučuji se zaměřit i na další detaily, které určují pohodlí při nošení. Mezi takové patří také vložený tzv. pátý díl v zadní části, díky kterému se trenýrky nebudou zařezávat. Pánové pak určitě ocení i poklopec s knoflíčky, který má také vliv na pohodlí."

Správná velikost

Pro pohodlné nošení je důležité zvolit také správnou velikost. Větší velikosti se budou pod oblečením nepříjemně rolovat, příliš malé velikosti zase nepůsobí esteticky, jsou nepohodlné a mohou dokonce škodit. Dámy se často chtějí vyhnout výrazným liniím spodního prádla, které by byly vidět pod šaty, muži při nošení příliš těsného prádla riskuji i zdravotní potíže. Vhodné je i uvážit využití trenýrek, tedy zda budou sloužit ke každodennímu nošení, kdy by měly padnout přesně a vybírat byste tak měli podle své běžné velikosti, nebo zda je pořizujete na spaní nebo lenošení, kdy můžete volit i trochu větší než běžnou velikost.