V Programu regenerace letos zvítězilo Ústí nad Orlicí

29.03.2019

Ministerstvo kultury České republiky každoročně vyhlašuje Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón České republiky (dále jen Program regenerace). Za rok 2018 vyhrálo krajské kolo město Ústí nad Orlicí a postoupilo do celostátního kola.

"Představitelům města Ústí nad orlicí budeme na Krajském úřadu Pardubického kraje gratulovat jako již tradičně v září na setkání zástupců kulturních institucí. Už nyní ale Rada Pardubického kraje odsouhlasila odměnu za vítězství v soutěži, která činí 75 tisíc korun," řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Od ministerstva kultury získá navíc město 100 tisíc korun.

Ocenění se městu dostalo zejména za zrealizování obnovy nejvýznamnějších památkových objektů, které se nacházejí v oblasti městské památkové zóny. V roce 2018 byla dokončena revitalizace centra městské památkové zóny. V rámci této vznikl na místě starého hřbitova nový park. Byla zde obnovena stávající a vysazena nová zeleň, rozmístěn mobiliář, instalováno veřejné osvětlení i slavnostní nasvícení a kamerový systém. Parkem prochází kamenná cesta, která propojuje náměstí s Roškotovým divadlem. Je to zároveň cesta historií, neboť jednotlivé kamenné prahy připomínají dvanáct významných milníků z více jak 700leté historie města.

"Program regenerace je důležitým zdrojem dotací pro ochranu památek v kraji. V loňském roce byl Pardubický kraj první ze všech krajů v čerpání těchto dotací, získal více než 25 milionů korun," uvedl Roman Línek.

Celostátní kolo bude vyhlášeno v průběhu dubna. V minulosti v něm z našeho kraje zvítězila města Svitavy, Litomyšl a Chrudim.

Pardubický kraj