V Safari Parku Dvůr Králové mají baby boom u antilop

27.04.2021

Desítky vzácných mláďat míří do letních výběhů, Africké a Lví safari otevřou v květnu.

Safari park v letošní sezoně potvrzuje svou zcela mimořádnou pozici v chovu afrických antilop. Desítky mnohdy raritních mláďat spolu se stády míří do letních expozic. Řada z nich navazuje na výjimečnou chovatelskou tradici a potvrzuje vysokou chovatelskou úroveň zahrady. Pozoruhodný je zejména odchov pěti gazel Thomsonových, deseti kudu malých nebo pěti vodušek abok.

"Ve Dvoře Králové se již podařilo odchovat přes pět tisíc antilop desítek druhů. Pro mnoho z nich jsme nejvýznamnějšími chovateli mezi světovými zoo. Letošní chovnou sezonu lze považovat za průměrnou v počtu odchovaných mláďat, některá z nich jsou ale opravdu mimořádná," vysvětluje zoolog Luděk Čulík, který má spolu s kolegou Jiřím Hrubým chov antilop na starosti.

Například na úspěch v odchovu gazel Thomsonových čekali ošetřovatelé tři roky. Jde o velmi náročné chovance, kteří jsou náchylní na nejrůznější choroby i stres. I proto je chová jen šest zahrad Evropy. Za poslední rok se narodilo sedm mláďat, pět z toho ve Dvoře Králové.

"Čtyři z nich museli ošetřovatelé krmit z láhve. Mláďata byla ovšem po celou dobu ve stádu, jen na krmení přecházela do odděleného boxu. Dnes jsou plnohodnotnou součástí skupiny, což je velmi důležité," upozorňuje zoolog Jiří Hrubý.

Podobně významný je i odchov deseti mláďat ohroženého kudu malého. Safari park chová největší stádo těchto antilop mimo Afriku. Situace druhu v přírodě je vážná a nadále se zhoršuje. Do budoucnosti má proto chov v zoologických zahradách stále větší význam.

Výrazného rozšíření se dočkalo i stádo silně ohrožených vodušek abok.

"Nedávno se nám povedlo sestavit novou chovnou skupinu. V letošním roce se narodilo šest mláďat," říká Luděk Čulík.

Tyto antilopy obývají v přírodě jen velmi malou oblast Jižního Súdánu a Etiopie. Kvůli lovu i likvidaci přirozeného prostředí močálů jejich stavy rapidně klesají.

Mláďata se rodila také u dalších druhů antilop, které safari park tradičně chová. Devět mláďat mají nyaly nížinné, šest impaly, pět nových přírůstků je u sitatung západoafrických a čtyři mají vodušky jelenovité. V rámci početnosti zatím drží pro letošek rekord pro Dvůr tradiční vodušky lečve s osmnácti mláďaty. Pro tento zajímavý druh safari park založil i mezinárodní plemennou knihu a od roku 1974, kdy chov začal na základě zvířat dovezených Josefem Vágnerem z Afriky, se v Podkrkonoší narodilo již na 550 mláďat. Úspěšnou sezonu zažívá i stádo vodušek znamenaných s devíti mláďaty, sedm mladých porodily antilopy vrané, šest antilopy koňské, dvě adaxové núbijští a tři oryxové jihoafričtí. Výčet uzavírají největší antilopy losí. Ty mají zatím 5 mláďat, další porody se ovšem čekají.

Většina porodů antilop probíhá v chladné části roku, kterou obrovská dvorská stáda tráví v zázemí stájí. Do výběhů Afrického safari Josefa Vágnera i klasické části safari parku vycházejí, až když to umožní počasí. Podle plánu se Africké safari Josefa Vágnera a Lví safari otevřou 8. května. Některé antilopy jsou ovšem k vidění v průchozí části safari parku už nyní.