Vychází poslední díl trilogie o Zlaté zebře

14.11.2023

V roce 2022 vyšla dvě CD, první pro předškoláky a nejmenší školáky a druhé pro děti trošku odrostlé, které jsou už také zkušenějšími cyklisty.

František Nepil: SPEJBL & HURVÍNEK – ZLATÁ ZEBRA 3

Abeceda budoucího motoristy

Ted si můžete poslechnout třetí sérii, která byla v roce 1981 určená žákům 7. tříd základních škol, dnes jí určitě porozumí i děti o dost mladší.

Jedná se opět o rozhlasovou nahrávku z roku 1981, ve které účinkují Miloš Kirschner a Helena Štáchová.

Pro děti 9–12 let a všechny starší, i pro ty, kteří si chtějí zavzpomínat na své školní dětství s pořadem Zlatá zebra.

"Máš štěstí, ty i tvoji kamarádi, že vaším rozhlasovým učitelem bude jeden z nejlepších znalců všech předpisů na světě, a tedy i předpisů dopravních. Bude jím taťulda, Josef Spejbl. Pro případ, že by ti jeho výklad přece jenom nebyl docela úplně jasný, budu samozřejmě při tom i já, Hurvínek."

Mnozí rodiče dnešních dětí si určitě vzpomenou, jak za svých školních let (začínalo se v roce 1977, výuka pokračovala do druhé poloviny osmdesátých let) ze školního rozhlasu poslouchali lekce pro budoucí motoristy i malé chodce či cyklisty v podání Spejbla a Hurvínka a podle pokynů vyplňovali výukové sešity Zlatá zebra dle své věkové kategorie. Byla s tím spojena i soutěž o odznak Zlatá zebra.

Když jsme ve vydavatelství Radioservis slyšeli první díly, s překvapením jsme zjistili, jak aktuální jsou. Proto jsme se rozhodli postupně Zlatou zebru vydat na třech CD, rodičům jako vzpomínku na dětská léta a dětem pro zábavu a poučení v jednom.

Obsah kapitol:

1. Kdo je účastníkem silničního provozu

2. Kdo patří na chodník? Kdo patří na vozovku?

3. Přechod pro chodce

4. Vždy se rozhlédni

5. Cesta do školy

6. Jaké šaty si vybereš?

7. Kde si smíme hrát

8. Světelné signály

9. Chováš se také tak?

10. Bezpečně do školy

Sešit, který doprovázel nahrávky, už dnes bohužel k dispozici nemáme, ale obrázky jsou v nahrávkách tak dobře popsané, že si je děti mohou zkusit nakreslit samy.

Novinku i již dříve vydané příběhy na CD můžete objednávat na e-shopu: www.radioteka.cz, nebo přímo v prodejně Radioservis, Vinohradská 12, Praha.

Autor: Petr Mráček
Foto: Archiv Radioservis