Vzpěračka Eva Starcková zvítězila na International Women Weightlifting Grand Prix 2022

28.07.2022

Na začátku července se v jižním Lucembursku ve městě Dudelange konala mezinárodní vzpěračská soutěž International Women Weightlifting Grand Prix 2022. České barvy hájila Eva Starcková (klub STP - TJ Start Plzeň). Eva zvítězila v kategorii 59 kg/W35 a v celkovém hodnocení v kategorii Masters obsadila 2 místo. Přečtěte si rozhovor s vítězkou Grand Prix!

Jaká událost vás v poslední době potěšila?

Určitě International GP Women v Lucembursku, kde jsem vyhrála ve svojí věkové kategorii masters a v absolutním pořadí masters jsem obsadila super 2. místo. No a neměla bych opomenout, že 14 dní před tímto závodem jsem vyhrála MČR Masters ve své věkové kategorii.

Co pro vás znamená úspěch? Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Úspěch pro mě představuje odměnu za dobře vykonanou práci, odměnu za dobrou přípravu na závody (v případě sportu) či odměnu za dřinu a úsilí, kterou člověk do něčeho vloží a následně uspěje.

Na co jste se nyní ve svém oblíbeném sportu zaměřila?

Rozhodla jsem se pojmout vzpírání v trochu širším spektru. Působím v našem vzpěračském klubu TJ Start Plzeň i jako trenérka, byť zatím jen občas, abych měla prostor sama stále trénovat sebe a dále získávám zkušenosti z oblasti rozhodování. 

Jsem poměrně čerstvý rozhodčí. Obrovskou zkušeností v této oblasti byla možnost si v již zmíněném Lucembursku vyzkoušet i tuto roli a opravdu to byla zkušenost (pro mě jako "ucho" v této oblasti) k nezaplacení.

Kdo vás ve vaší profesní kariéře nejvíc podporuje?

Podporou je mi rodina a pochopitelně můj partner, který občas musí zatnout zuby a místo klidného víkendu musí se mnou absolvovat vstávání, cestování na závody, případně nějakou tu "nevrlou" náladičku, když je potřeba udělat váhu, což znamená něco shodit a pak do vážení nejíst, nepít.

Máte nějaké životní motto, kterým se řídíte?

 "Hlavně se z toho nepo..."

Jak si udržujete psychickou i fyzickou kondici? Co vám nejvíce pomáhá?

Fyzická kondice je jasná - tréninky + strašně ráda chodím na různé pochody, ať už virtuální - charitativní, či klasické - organizované. 

No a psychická kondice - dělám věci, co mě baví, kromě sportu jsou to auta, konkrétní značka, kdo mě zná, tak ví, pak jezdím na motorce - chopper style a také jsem vášnivá chatařka, tam si odpočinu vždy nejvíc.

Popište nám váš vysněný ideální den, prosím.

Okamžitě mi napadá více variant, ale vyberu tedy jednu (reálnou).

Ráno vstanu, dám si v klidu snídani, zajedu si na trénink - pěkně si dám do těla, pak si malinko odpočinu, zajedu do garáže, vyndám mašinu/kabrio, sednu a vyrazím směr Šumava, krásně se svezu, je teplo - tak akorát, no a jízdu zakončím na chatě, kde si dám na zahrádce vychlazené pivo a s přítelem si něco dobrého ugrilujeme případně i zaudíme (smích).

Jaká je vaše největší zdravá závislost? Přiznáte se?

No, vím, že to zní od sportovce asi "blbě", ale možná pivo (smích). Nepřeháním to s ním, ale mám ho prostě ráda. I když nevím, zda mluvit o závislosti, ale pokud bych měla v této sekci něco uvést, tak asi toto.

Máte pro naše čtenáře radu či doporučení jak být úspěšný ve svém oboru?

Nikdy to nevzdávej!

S úspěchem také souvisí sponzoři a reklama. Do jaké formy propagace se dnes podle vás vyplatí investovat?

Myslím, že v dnešní době se propagace vyplatí na sociálních sítích. I když jsem pořád trochu "stará škola", tak vidím, že tisk a další formy jdou trochu do pozadí a do popředí se dere tento trend.

Kdo je podle vás sexy symbol, ze kterého se vám podlamují kolena?

No, dlouho to byl Sylvester Stallone - především v mých nácti ve filmu Rocky Balboa (smích). Dnes asi nemám takový sexy symbol, i když se pochopitelně najde pár osobností, které jsou mi velmi sympatické.

Co je pro vás štěstí?

Štěstí - muška jenom zlatá (smích).

Štěstí je být spokojený sám se sebou, štěstí je vyváznout z problému s nejmenšími následky, štěstí je, když přijdou polomy nebo tornádo a vaše chalupa zůstane neponičená, když jedete na motorce, máte nehodu a nic vážného se vám nestane, štěstí má mnoho podob.

Jaký je váš vysněný vůz a kdo by v něm jel s vámi na první projížďku?

Asi Mercedes Maybach třídy S a na první projížďku bych jela sama.

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Udělat nový plot na chatě, na čemž už pracujeme a je to sakra projekt, když to děláte jen o víkendech (a ne všech) a pak určitě příprava na podzim, kdy bych si chtěla splnit jeden nastavený cíl v nadhozu (jedna z disciplín vzpírání - pro neznalé). Ten ale neprozradím, protože to přináší smůlu (smích).

Děkuji za rozhovor a gratuluji k velkému úspěchu!

Jan Vavřička

Foto: archiv Eva Starcková