Cestovatelské vzpomínky na granátová jablka a horu Aehun v Malém Kavkazu

04.02.2021

Za mlada jsem moc ráda cestovala. S kamarádkou z gymnázia jsme snily o tom, jak si jednou vyjedeme na pěknou dovolenou, až budeme vydělávat peníze. Obě jsme vystudovaly pedagogickou fakultu a staly se z nás učitelky. Celý první školní rok jsme odkládaly penízky, a když se blížily prázdniny, sehnaly jsme si časopis Čedoku a hledaly, kam se podíváme.

Našly jsme si 14denní dovolenou v Soči, cestou z Brna letadlem. Trochu jsme se obávaly cesty, ale Iljušin byl pohodlné letadlo a letušky milé. Cesta nám rychle uběhla, za půlhodinu jsme přistály na letišti v Kyjevě a potom pokračovaly letadlem do Soči. Z deštivého nevlídného červencového počasí v Brně jsme se ocitly v tropech.

Tu nás již čekal pěkný autobus, který nás dopravil do hotelu na pobřeží Černého moře. Před oknem pokoje jsme měly balkon, a protože byl v přízemí, často nám sloužil coby vchod po nočních výpravách, když jsme se nevrátily do 10 večer. Z balkonu jsme koukaly do palmového parku, obě jsme studovaly přírodopis, tak to byl pro nás pohled nejen krásný, ale i poučný. Byla tu spousta rostlin, které jsme znaly jen z literatury, ale u nás nerostly. A co teprve moře!

Viděly jsme ho a stály na jeho břehu poprvé v životě. Krása, veliká krása! Pláž byla oblázková, na ležení tu byla lehátka ze dřeva, ne moc pohodlná, my však raději sedávaly na molu. Odtud je pěkný výhled. Tu se s námi seznámili dva ruští studenti a hned byl náš program pestřejší. Oni nás zvali na různé výlety, do hospůdek, prostě jsme si s nimi rozuměly a bylo to moc fajn. Tehdy byla v Sovětském svazu asi bída v oblečení, a tak nás uklízečky obraly o bílé nové krajkové noční košilky, halenky, prostě co jsme nepotřebovaly, tak jsme jim za pár rublíků prodaly. Velice jsme se divily a zároveň litovaly mladých ruských krasavic, kterých jsme několik na pláži potkaly nikoliv v plavkách, ale v modrých trenkách, ve kterých cvičily dívky na poslední spartakiádě u nás a k tomu měly obyčejnou plátěnou prádlovou podprsenku.

K našemu zájezdu patřilo i několik výletů, jeden byl na horu Aehun v Malém Kavkazu. Cestou na úpatí Kavkazu byla alej granátových jabloní - obdivovaly jsme výskyt 3 vegetačních fází na jedné rostlině, na stromech byly růžové voňavé květy, zelená a zároveň i tmavě červená zralá granátová jablka. Když jsme se podívaly nahoru, vrcholky Kavkazu byly pokryté sněhovou čepičkou, krása. Moc se nám tam líbilo.

Taky jsme navštívily šašličnuju, kde jsme ochutnaly pravý ruský šašlik. Ten nám moc nechutnal. Zato se nám líbily žhavé pohledy místních hochů na pěkné mladé blondýnky z Československa. Ze Soči jsme si dovezly kromě výborné vodky velkou spoustu krásných zážitků. Při vzpomínkách na tuto dovolenou jsme si slíbily, že za rok letíme spolu zase. A stalo se-tentokrát k Jadranu do Černé Hory. Dnes po letech plánujeme společnou dovolenou znovu, a to na Maledivy.

komerční sdělení

Image by Lee Travathan from Pixabay