Základní průvodce VPN

10.04.2022

VPN je v poslední době opravdu často skloňovaným tématem. Přestože ho mnoho lidí vnímá především jako způsob, jak obcházet geolokační omezení či cenzuru, hlavní roli sehrává zejména v bezpečnosti a soukromí při procházení internetu. Pokud stále trochu tápete v otázkách, co VPN je a k čemu ho vlastně využijete, jste na správném místě - v dnešním článku vás seznámíme s tím nejdůležitějším z oblasti VPN.

Co je to VPN?

VPN je zkratko pro Virtual Private Network, tedy virtuální privátní síť. Jedná se o šifrované zabezpečené připojení mezi uživatelem a sítí, případně také mezi dvěma sítěmi. V praxi to znamená, že nikdo nemůže sledovat váš pohyb na internetu, díky čemuž můžete procházet weby v naprostém soukromí. VPN jednoduše zašifruje přenášená data a vaši IP adresu skryje za falešnou, díky čemuž budete na internetu prakticky nevystopovatelní.

Výhody VPN

Výhod má VPN opravdu mnoho. Než se však podíváme na konkrétní benefity, je třeba říci, že mnoho z nich se týká především placených VPN. Pokud se rozhodnete pro VPN zdarma, je třeba pečlivě vybírat. Méně kvalitní poskytovatelé mohou nejenom nabídnou nižší bezpečnost, ale také například prodávat vaše data třetím stranám, čemuž se použitím VPN snažíme vyhnout.

Streamujte bez ohledu na lokaci

Nejčastějším důvodem (vedle bezpečnosti), proč si lidé instalují VPN, je především možnost obcházení geolokačních filtrů streamovacích služeb, jako je Netflix či HBO, případně také YouTube. VPN můžete využít jak v případě, že chcete v zahraničí sledovat své oblíbené pořady, které nejsou v dané zemi dostupné, tak i v opačné situaci.

Obejděte blokace a cenzuru

Dříve než kdy jindy se o VPN mluví v souvislosti s cenzurou. Virtuální privátní síť totiž umožňuje nejen omezení státní správy, ale také některých institucí, jako jsou školy, knihovny či pracoviště, které často omezují například vstup na sociální sítě.

Chraňte se před sledováním

Nejzásadnějším benefitem VPN je fakt, že s ochrání před nejrůznějšími hackery, kybernetickými zločinci, ale také sledováním státní správou či korporacemi nebo poskytovatelem internetového připojení.

Nevýhody VPN

Jako všechno, i VPN má své nevýhody. Přestože některým se můžeme vyhnout tím, že zvolíme kvalitní placené VPN, je třeba s určitými mínusy počítat. A jaké to jsou?

Pomalejší připojení

Jelikož data při použití VPN procházejí větším množstvím serverů, je zpomalení internetového připojení poměrně častým problémem. Zatímco při běžném prohlížení internetu nemusíme zpomalení téměř postřehnout, problém může představovat například při hraní online her či streamování. Řešením je především kvalitní VPN.

Blokování VPN

Protože si mnoho institucí, které blokují určité weby či sociální sítě, začíná uvědomovat obcházení svých omezení pomocí VPN, začínají blokovat známé IP adresy používané VPN službami. Tento problém lze opět vyřešit pořízením kvalitní VPN, která neustále přidává nové IP adresy.

Pozor na cookies

Je třeba si uvědomit, že pro dokonalé soukromí je nutné manuálně vypnout tzv. soubory cookies. Pokud je necháte povolené, i přes použití VPN budete na internetu stále dohledatelní a identifikovatelní.

Nižší kvalita služeb

Jelikož pro VPN momentálně neplatí žádné normy ani oficiální požadavky na kvalitu, můžeme se setkat i s méně kvalitními VPN. Ty mohou nejen poskytovat nedostatečné zabezpečení a zpomalovat internetové připojení, ale také například prodávat data třetím stranám. Tomuto se vyhnete především nákupem kvalitní VPN. Pokud chcete ušetřit, spíše než na levné VPN pochybné kvality vsaďte na nejrůznější VPN slevové kódy.

Na kterých zařízeních lze VPN použít?

Přestože většina uživatelů používá VPN primárně na počítači či notebooku, virtuální privátní síť lze použít také v mobilním zařízení či tabletu. Kvalitní VPN rovněž umožňují použití například v chytré televizi. Obecně platí, že placené služby VPN lze obvykle využít na několik zařízení současně. Nejsnažším řešením je však jednoduše nastavit VPN přímo na routeru, díky čemuž budou chráněna všechna data, která jím projdou.

Zdroj obrázku 1: Kaspars Grinvalds / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Wright Studio / Shutterstock.com

komerční sdělení