Zimní Olympiáda dětí a mládeže začala. Pardubický kraj vyslal na Karlovarsko stovku sportovců

20.01.2020

Slavnostním ceremoniálem v karlovarské KV Areně odstartovaly Hry 9. zimní olympiády dětí a mládeže 2020. Na programu je 33 disciplín a jedna doprovodná soutěž. Očekává se účast přes 1300 sportovců ze všech koutů republiky, Pardubický kraj vysílá do boje takřka stovku závodníků.

Podpořit je v jejich úsilí vyrazil do dějiště olympiády také René Živný, radní zodpovědný za sport a cestovních ruch a Bohumil Bernášek, radní pro školství. Vlajkonošem výpravy Pardubického kraje byl bývalý hokejový brankář Dušan Salfický.

"Přeji si, aby mladí sportovci především zažili olympijskou atmosféru a získali třeba i další motivaci k tvrdému tréninku, díky kterému se mohou jednou dostat na velkou olympiádu. Z vlastní zkušenosti vím, že to je nejvíc, čeho lze ve sportu dosáhnout," řekl radní René Živný. Ohledně medailových očekávání zůstává pokorný. "Na minulé olympiády jsme jeli s velkými ambicemi a dostávali naše mladé sportovce pod tlak, proto tentokrát počkáme a budeme věřit, že medailí bude co nejvíce," dodal.

V okolí Karlových Varů se bude soutěžit od pondělí do čtvrtka. Na programu je 33 disciplín v 11 sportech (akrobatické lyžování, alpské disciplíny, běžecké disciplíny, biatlon, karate, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, rychlobruslení, šachy a snowboarding) a také tradiční doprovodná soutěž, kterou je letos hra na elektrické klávesy.

Kromě Karlových Varů se mladí olympionici rozjedou na sportoviště na Božím Daru, Klínovci či v Chebu, Mariánských Lázních nebo Sokolově. Lyžařský orientační běh a biatlon se bude dokonce konat v německém Oberwiesenthalu. Součástí olympiády jsou i tři slavnostní ceremoniály. Zahajovací a závěrečný hostí hokejová KV Arena, úterní medailový se uskuteční před slavným hotelem Thermal v Karlových Varech.

"Výprava si užila slavnostní ceremoniál, který moderoval Libor Bouček. Potěšila nás exhibice mistra Evropy v krasobruslení Tomáše Verner. Na závěr se představil zpěvák Mikolas Josef. Po krásném úvodu nám už jen zbývá držet palce našim sportovcům," řekl Bohumil Bernášek.

Minulou zimní Olympiádu dětí a mládeže pořádal Pardubický kraj. Na přelomu ledna a února roku 2018 se na sportoviště v Ústí nad Orlicí, Litomyšli, Čenkovicích, Letohradu, České Třebové, Chocni a na Dolní Moravě sjelo takřka 1300 účastníků, kteří závodili v 31 sportovních disciplínách. Domácí výprava získala celkem 22 medailí (7 zlatých, 7 stříbrných a 8 bronzových).

Informace o výpravě Pardubického kraje
Pardubický kraj reprezentuje 125 osob z toho: 93 sportovců, 29 členů doprovodu a 3 vedoucí výpravy.

Pardubický kraj má zástupce ve všech 11 sportovních soutěží (alpské lyžování, běžecké lyžování, biatlon, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, rychlobruslení, skicross, snowboarding, šachy a karate) a 1 umělecké soutěži: hra na elektronické klávesové nástroje.

Vlajkonošem výpravy je Dušan Salfický.

Pardubický kraj podpořil přípravu sportovců na ODM formou dotačních programů nebo individuálních dotací.

Nástupní oblečení pro výpravu Pardubického kraje ušila společnost DON QUIET z Neratova u Lázně Bohdaneč, která obléká reprezentaci ČR v alpském lyžování a je v krajských barvách modré a žluté.

Ve výpravě Pardubického kraje jsou i medailisté a účastníci z ODM 2018 v Pardubickém kraji a ODM 2019 v Libereckém kraji.

Ve výpravě je šachový mistr světa.