„Zkus cvrčka!“ vzkazuje Adam Dostál, majitel e-shopu s hmyzími dobrotami

25.01.2023

Adam Dostál, majitel e-shopu s hmyzími dobrotami Grig.cz, miluje přírodu, ekologii a udržitelný způsob života. 

Co považujete za svůj zatím největší úspěch?

Za největší úspěch zatím považuju to, že se mi podařilo do firmy najít skvělé lidi, se kterými mě neskutečně baví pracovat, jsou výrazně šikovnější než jsem já a také to, že se nám podařilo udělat skvělé produkty, které lidem chutnají.

Jaká byla vaše cesta k dosažení úspěchu?

Cesta byla dlouhá, začal jsem poměrně brzy a cesta vedla přes mnoho neúspěchů a problémových chvil a ba naopak jsem ten typ člověka, kterého baví mnohem víc hledat ta řešení daných problémů. 

Jeden čas jsem si říkal, že všechny problémy, které mohly nastat, tak se ke mně schylovaly jako magnet a měl jsem chuť si říct, že podnikání asi není nic pro mě. Ale pak jsem si uvědomil, že podnikání je o řešení problémů a že do jisté míry ty problémy budou pořád a jenom jsem musel otočit ten ,,mindset" a zamilovat se do řešení problémů

A zjistil jsem, že je to tak do jisté míry podobné jako v životě, že nás nebaví v něčem ta lehká cesta, protože ve chvíli, kdy ta cesta je lehká, tak tím nejsme nějak naplněni a ba naopak, čím víc těžší ta cesta je, tím větší pocit uspokojení na konci přichází. A je to mnohem více zasloužené.

Komu chcete veřejně poděkovat za podporu?

Poděkovat za podporu bych chtěl Mendelově univerzitě, která nám pomáhala v rozjíždění podnikání. To byl ten prvotní impuls pro rozjezd naší firmu GRIG.

Provozujete vlastní webové stránky nebo eshop? Proč bychom měli váš web navštívit?

Vlastníme webové stránky, které určitě doporučuji navštívit. 

Můžete si tam přečíst spousty zajímavých informací o jedlém hmyzu a také o tom, proč je konzumace zdravá a ekologická. 

Můžete si objednat a seznámit se s našimi skvělými produkty, které změní Váš předsudek a názor jak jedlý hmyz může chutnat. Máme český i slovenský eshop (grig.cz) nebo (grig.sk).

Jak si udržujete psychickou i fyzickou kondici? Co vám nejvíce pomáhá?

Psychickou kondici si udržuju tak, že se stýkám s lidmi, kteří mi něco dávají a se kterými mě to velice baví. Vždy mě povzbuzují, fandí mi a jsou pozitivní. Taky se snažím občas vypnout a naopak ve chvíli, kdy dělám nějaké věci, tak se je snažím dělat vždy naplno - na 100 %. Takže když pracuji = pracuji na 100 %, když běhám = tak také na 100 %, když jsem někde s přáteli, tak jsem s nimi na 100 %. 

Snažím se nemít ty myšlenky o práci v pozadí, a právě tenkrát jsem byl ten člověk, který byl večer s přáteli, nebo měl nějakou rodinnou večeři a neustále jsem bokem přemýšlel nad tou prací. Poté jsem si uvědomil, že to vůbec není efektivní. Dnes se snažím žít tím, že vše dělám na 100 %. 

A jak si udržuji svou fyzickou kondici? Každé ráno, když vstanu, tak mám svůj ranní rituál. Jdu na krátkou procházku, která trvá asi kilometr a půl a přitom poslouchám nějaké podcasty nebo jen přemýšlím a pak zhruba 2-3 km běžím a pak se vracím zpátky a začínám svůj obvyklý pracovní den.

Máte pro naše čtenáře radu či doporučení jak být úspěšný ve svém oboru?

Začít a nevzdat se! A určitě mít tu vytrvalost a píli, zamilovat se do řešení problémů, protože ty budou vždycky a je jen o tom, jak se naučit je efektivně řešit. 

A také nebrat se tak extrémně vážně, a hlavně nebrat ty věci a situaci tak extrémně vážně. Protože kolikrát si myslíme, že takhle situace musí zbořit celý svět a ve finále zjistíme, že se tak nic vážného neděje. Dokud nejde o zdraví, tak nejde o nic.

Jaká je vaše největší vášeň či závislost? Přiznáte se?

Řekl bych, že mojí největší závislost je na sportu a na tom být sám se sebou, kdy můžu přemýšlet a vymýšlet nějaké nové nápady, které mám.

Kdo je váš vzor či inspirativní osobnost a proč?

Vyloženě nemůžu říct že bych měl nějakého idola nebo vzor, ale setkávám se v životě se spoustou lidí, kteří mě v mém životě velmi pozitivně ovlivnili. Držím se životním moudrem - obklop se čtyřmi úžasnými lidmi, budeš pátý. Já se snažím obklopovat lidmi, kteří mě naplňují a dávají zpátky to, co potřebuji a já se jim snažím na oplátku dát taky co nejvíce. 

Z pohledu slavných lidí, kteří mě dost ovlivnili nějakými svými myšlenkami, tak je to třeba Naval Ravikant, který napsal knihu Almanach a spousta dalších knih, které mi rozšířily obzor o podnikání. Dále je to kniha Restart nebo různé psychologické knihy, které napsal James Clear - Atomové návyky, či kniha Prodejem k vítězství od Richarda Dennyho.

Jaký máte názor na MMA zápasy?

Musím se přiznat, že těmto zápasům moc neholduji a nejsem moc nadšenec bojových sportů. Ale jsou to sportovci a určitě potřebují bílkoviny, takže bych jim vřele doporučil naše cvrčky a červíky, protože věřím, že jim to pozitivně ovlivní supervýkon!

Pozn. redakce: Rádi sledujete MMA zápasníky? Přečtěte si také rozhovor o erotice s MMA zápasníkem Jaroslavem Kotlárem.

Chcete být milionář nebo miliardář anebo pro vás peníze nejsou tak důležité?

Peníze nejsou důležité. Není to ta hlavní motivace, proč to všechno dělám.

Jakého filmového superhrdinu máte nejradši?

I tady se musím přiznat, že nejsem velký fanda superhrdinů. Ale pokud bych si měl vybrat, tak by to byl Thor - je silný, odvážný a má super kladivo!

Prozradíte, jakou celebritu nesnášíte a proč?

Jsem velice přátelský člověk a musím říct, že moc celebrity nesleduji, a myslím si, že každý má právo na soukromí. A i kdybych měl nějaké špatné mínění o komkoliv, tak bych neměl potřebu to říkat veřejně.

V jakém outfitu chcete přijet k červenému koberci, aby ladil s vaším životním stylem?

Můj životní styl? Ten popisuje zelená barva - protože mám rád přírodu, ekologii a udržitelný způsob života.

Chcete mít ve své garáži více aut pro různé účely?

Šetřím ekologii a když můžu, tak chodím všude pěšky, nebo využívám kolo nebo MHD. Jízdu autem se snažím minimalizovat.

Jaké by bylo perfektní jméno pro vaši jachtu?

GRIG! (Chceme být viděni všude).

Jaké máte plány do nejbližší budoucnosti? Na co se teď těšíte?

Těším se na to, až uvidím, že v každých potravinách i prodejním kanále najdu naše produkty GRIG.

Je podle vás milostný vztah s robotem nevěra?

Vztah s robotem neberu vážně, takže ne.

Jaké by bylo vaše sdělení či promluva do duše svému mladšímu já, kdyby to bylo možné?

Začni dříve a nad vším tolik nepřemýšlej.

Cokoliv, co se do rozhovoru nevešlo a chcete to sdělit veřejnosti:

Zkus cvrčka!

E-shop: www.grig.czwww.grig.sk 

Instagram: grig.cz

Facebook: Grig CZ

Děkuji za rozhovor

Andrea Ježková