Znáte NeoCube magnetické kuličky? Hlavolam procvičí prsty i mysl

02.02.2022

Už je tomu přes 15 let, kdy jeden mladý prodavač vymyslel magnetický hlavolam NeoCube složený z 216 malých magnetických kuliček. Co tomu předcházelo, jak magnetická stavebnice vypadá dnes a proč si ji pořídit? Čtěte dál.

Psal se zhruba rok 2007, když 25letý prodavač Christopher F. Reda z americké Monongahely v Pensylvánii stále dokola ztrácel kovové propisky. Přemýšlel, jak tomu zabránit. Jednou k nim přicvakl magnety a secvakl je ke kapse u košile.

Magnety držely propisky na místě

Propisovačky už pak neztrácel. Jeho malý vynález se sice veřejně moc neujal, ale s malými magnety a magnetickými kuličkami si hrál dál. Začal z nich skládat dvojrozměrné i trojrozměrné tvary, různé ornamenty. A nová magnetická stavebnice NeoCube byla na světě.

NeoCube: nová magnetická stavebnice

Jednou Chris sestavil 216 pětimilimetrových kulatých magnetů, magnetických kuliček do tvaru kostky. Alespoň tak praví magnetická legenda. Stejnou stavebnici, s níž si hrál, seženete dodnes. Proč se nazývá NeoCube? Jde o složeninu dvou slov: Neo od slova neodym + Cube jako kostka.

Magnetické kuličky NeoCube, ze kterých se hlavolam skládá, jsou vyrobené z neodymových magnetů - slitiny neodymu, železa a boru. Mají velkou magnetickou sílu a dobře drží u sebe.

Magnetické kuličky uvolní mysl, procvičí prsty a posílí kreativitu

Z malých magnetů můžete skládat nekonečně mnoho dvojrozměrných obrazců, ornamentů, tvarů, hvězdy, čtverce, obdélníky, kruhy, trojúhelníky.

Když je začnete vrstvit i na sebe, dají se z nich sestavit trojrozměrné objekty, jehlany, kvádry, dokonce i koule, podoby různých zvířátek, věcí a předmětů.

Základní tvarem NeoCube je kostka - umíte ji sestavit?

Pokud si magnetické kuličky stavebnice NeoCube pořídíte, budou složené do základního tvaru - kostky. Až si s nimi začnete hrát, sestavit je zpět do krychle není na první pokus moc jednoduché. Jak na to?

1) Vytvořte dlouhý řetízek - cvakejte magnetické kuličky za sebe, jednu za druhou.

2) Oddělte, třeba pomocí plastové věrnostní karty, 6 kuliček, pak zase 6 kuliček. Celkem na jednu vrstvu budoucí kostky potřebujete 6 takových řetízků po 6 kuličkách.

3) Opatrně řetízky nacvakněte vedle sebe. Nedrží nebo se dokonce od sebe odpuzují? Zkuste kuličky trošku pootočit. Nakonec vám vznikne čtverec o stranách 6 × 6 kuliček.

4) Stejným způsobem si vytvořte 6 takových čtverců. Nakonec je na sebe opatrně naskládejte. A magnetická kostka se stranami 6 × 6 × 6 kuliček je hotová!

NeoCube original, pozlacené, černé i barevné

Původní stavebnice s kovově lesklými magnetickými kuličkami má název NeoCube original. Kromě ní už dnes máte na výběr z mnoha dalších variant.

Vyzkoušejte třeba stavebnici, kterou tvoří barevné magnetické kuličky, červené, zelené, modré, celkem asi 10 různých barev. K mání je i černý hlavolam nebo dokonce pozlacená magnetická stavebnice. Všechny seženete na e-shopu.

Kde se inspirovat? Poradí Magnetik

Mnoho návodů, jaké tvary z magnetických kuliček NeoCube skládat a jak postupovat, najdete na magnetickém blogu.

Příjemnou zábavu!

komerční sdělení