Zoo Hodonín chová již třetí druh tzv. šípových žab

25.04.2021

Terárium "nového šelmince" v hodonínské zahradě má nové obyvatele. Jsou jimi pralesničky azurové (Dendrobates azureus) a pralesničky harlekýn (Dendrobates leucomelas). Přijely ze Zoo Bojnice a mají necelý rok.

Jedná se o hmyzožravé žáby původně z Jižní Ameriky. Stejně jako ostatní zástupci čeledi pralesničkovitých jsou známe díky kožním sekretům plných vysoce účinných toxických látek. V minulosti je některé kmeny Indiánů používaly kvůli jejich vysoké toxicitě k potírání hrotů svých šípů, proto se jim říká též šípové žáby. Tyto jedovaté látky si nevyrábí žába sama, ale získává je díky jedovatým živočichům, které požírá. Proto žáby držené v zajetí jedovaté sekrety postrádají, a tudíž nejsou pro člověka nijak výrazně nebezpečné.

"Vedle pralesniček pruhovaných, které jsme přivezli loni v létě ze Zoo Hluboká, se jedná o třetího zástupce pralesniček v naší zoo," doplňuje informace o těchto obojživelnících zooložka Lenka Štursová a dodává, že celkem bylo ze slovenské zoo přivezeno 14 jedinců.

Několik menších žab bylo prozatím umístěno do zázemí zoo, a to především proto, aby se na menší jedince během krmení také dostal jejich podíl hmyzu.

"Chov pralesniček se v zoo osvědčil, pro své výrazné zbarvení jsou tyto žáby velmi atraktivní pro návštěvníky," uzavírá Štursová.