Zvoní domácím kutilům umíráček?

17.12.2020

Chystáte se stavět kompaktní rodinný dům, ale zároveň toužíte po dílně, skladišti nebo ponku? Na první pohled máte neřešitelný problém...

Moderní kutil jako ohrožený druh

Naši předkové to v minulosti měli nepoměrně snazší, protože jejich rodinné domy měly vedle obytných prostor také množství dalších místností, jako jsou kotelna, garáž, nebo dílna s ponkem. Tyto prostory byly často přímou součástí domů, a proto kutil neměl sebemenší problém realizovat svůj koníček.

Domácí pohoda zbytku rodiny se tehdy příliš neřešila a ani hygiena nebyla zásadní. Období domácích centrálních vysavačů a rekuperačních jednotek a důraz na zdravé pracovní prostředí rozhodně nepatřily k hlavním tématům.

Řešení se skrývá na zahradě

Ve 21. století a při současných cenách stavebních materiálů a pracovních sil si každý jistě dvakrát rozmyslí, zda si ke svému vysněnému domu nechá přistavět garáž nebo dílnu o velikosti 20-30m2, jelikož jejich realizace by vyšla na statisíce korun.

Naštěstí je tu řešení, které vaši peněženku příliš nezruinuje. Na trhu dnes nalezneme desítky větších či menších firem prodávající a dodávajících na klíč zahradní domky a chatky nejrůznějších velikostí. Nejlevnější se přitom dají pořídit již od několika tisíc korun.

Pokud ovšem plánujete domek využívat celosezónně jako dílnu, budete se zřejmě muset poohlédnout po konstrukci se zateplením. Zahradní domky o tloušťce stěn kolem 20mm jsou totiž vhodné pouze jako sklad zahradní techniky nebo nábytku a v horkém létě či tuhé zimě se stávají dlouhodobě nepoužitelnými.

Zahradní domky o tloušťce stěn kolem 50mm a více už ovšem mohou posloužit kutilovi celosezónně. Náklady na výstavbu se přitom stále pohybují pouze v řádech desítek tisíc korun. Jejich výstavbu můžete realizovat svépomocí, případně ji přenechat odborníkům.

Nadšenému truhláři nebo obráběči kovů tak díky realizaci dílny na zahradě zůstane dostatek peněz na nákup odsávacích ventilátorů nutných k odsávání pilin a prachu a další techniky, která jejich koníček může povznést na zcela jinou úroveň.